سایت عکس و سرگرمی
قیمت سوئیچ شبکه
قیمت سوییچ
قیمت سوئیچ
قیمت گوشی سامسونگ
قیمت پاور بانک
قیمت گوشی موبایل
دوربین مداربسته
قیمت پرینترهای اچ پی
قیمت چاپگر
قیمت پرینتر
رک سرور
قیمت ups
قیمت یوپی اس
قیمت مانیتور
قیمت مادربرد
لپ تاپ
قیمت مودم تی پی لینک
قیمت مودم دی لینک
قیمت سوئیچ سیسکو
قیمت سوئیچ
قیمت آلین وان
قیمت لپ تاپ ایسر
قیمت لپ تاپ اچ پی
قیمت لپ تاپ لنوو
قیمت لپ تاپ ایسوس
قیمت نوت بوک
قیمت لب تاب
قیمت لپ تاپ
قیمت هارد سرور
قیمت رم سرور
قیمت سرور اچ پی
خرید سرور
قیمت سرور
close
چگونه سلامتي به دست آورده خود را حفظ كني دانلود مقالات

دانلود مقالات
مقالات علمي آموزشي رشته هاي برق عمران روانشناسي حسابداري حقوق الهيات علوم اجتماعي تاريخ ادبيات مكانيك صنايع كامپيوتر كشاورزي تربيت بدني

زماني كه افسردگي تان بهبود يافت، براي آنكه به حفظ اين تندرستي كه آن را به سختي به دست آورده ايد، كمك كنيد مي توانيد به اقدامات پيشگيرانه دست بزنيد. افسردگي وضعيت بسيار رنج آوري است كه ممكن است شما هم آنرا تجربه كرده باشيد حتي زماني كه موفق به شكست آن شويد، مانند يك زخم خطرناك اثري از آن باقي مي ماند كه التيام كامل آن به زمان زيادي نياز دارد. نظر بر اين است كه فرآيند بهبودي حداقل شش ماه به طول مي انجامد، و طي اين دوره بازگشت بيماري بيشترين احتمال را دارد.

(بلاك برن، 1380، ص187)
در صورتي كه با داروي ضدافسردگي درمان مي شديد، حتي در صورتي كه كاملاً هم بهبود يافته باشيد، احتمالاً پزشك شما توصيه مي كند كه حداقل شش ماه ديگر به مداواي خود ادامه دهيد، در صورتي كه در گذشته افسردگي تان به طور مكرر عود كرده باشد، پزشك معالج تان احتمالاً توصيه مي كند كه مدت نسبتاً بيشتري تحت درمان داروهاي ضدافسردگي ياليتيوم باقي بمانيد.
(بلاك برن، 1380، ص187)
اگر به شيوه روان درماني تحت معالجه قرار گرفته بوديد، براي مثال از شيوه‌هاي تبيين شده استفاده مي كرديد، درمانگر شما احتمالاً حداقل به مدت شش ماه ديگر به صورت متناوب به ملاقات شما ادامه مي دهد تا اطمينان يابد كه در بكارگيري آنچه كه طي دوره درمان آموخته ايد، هيچ گونه مشكلي نداريد.
(بلاك برن، 1380، ص187)
به ياد داشته باشيد كه داروهاي ضد افسردگي و روان درماني غالباً همزمان با يكديگر بكار مي روند. تحقيقات نشان داده است كه استفاده از اين دو شيوه درماني به طور همزمان، هيچ گونه منع و اثر سوئي ندارد، در حقيقت درمان با تركيبي از اين دو شيوه، غالباً نسبت به كاربرد هر يك از اين دو شيوه درماني به تنهايي از اثربخشي بيشتري برخوردار است.
(بلاك برن، 1380، ص188)
علي رغم رنج هايي كه زمان افسردگي متحمل شده ايد، يا شايد به دليل همين ناراحتي‌ها، احتمالاً حال كه از افسردگي رهايي يافته ايد، خود را فرد قوي تري مي‌يابيد شما خودتان را بهتر مي شناسيد و از استعدادها و توانايي هاي با ارزش و مفيد خودآگاهي بيشتري پيدا كرده ايد. اگر روش هاي تبيين شده را مورد استفاده قرار دهيد، مي توانيد تغييراتي دائمي و پايدار در خود به وجود بياوريد كه مسلماً به سودتان خواهد بود. مزيت روان درماني، بويژه شناخت درماني، در اين است كه شما را به شيوه هايي مجهز مي سازد كه در صورت لزوم، مي توانيد آنها را در هر شرايط زماني و مكاني به كار بگيريد.
شما آموختن مهارت هاي جديدي را شروع كرده ايد و همانند ساير مهارت ها، به منظور افزايش تسلط بر آنها به تمرين مداوم نياز داريد. فرض كنيم شما يادگيري پياو را شروع كرده ايد و شايد هم در حد يك فرد مبتدي مي نوازيد. اگر مدتي روي صفحه كليد پيانو تمرين نكنيد، همه آنچه را كه آموخته ايد از خاطرتان محو مي‌شود. در اين كتاب خودآموز، مهارت هاي زير را براي مقابله با افسردگي فرا گرفتيد.
(بلاك برن، 1380، ص189)
1- جهت مبارزه با عدم تحرك و فعاليت، مي توانيد با برنامه ريزي منظم كارها و افزايش فعاليت هاي مسرت بخش و همچنين توجه برگرداني، خلق خود را بهبود بخشيد و احساس تسلط و كنترل ر در خود افزايش دهيد.
2- بازنگري احساسات و افكاري كه با اين احساسات همراهند.
3- يادداشت كردن تفكرات داراي محتواي افسردگي، مقابله و پاسخ دهي به آنها به منظور رهايي از سوگيري در افكار.
4- افزايش عزت نفس، غلبه بر احساس گناه، نوميدي، و ناتواني در تصميم گيري.
5- آگاهي از قوانين شخصي كه احتمالاً شما را به انواع خاصي از موقعيت هاي حساس مي سازد.
6- اصلاح اين قوانين و عادت ها، با كاستن از كليت، عدم انعطاف، و الزام زياد آنها.
حال ديگر قادريد كه اين مهارت ها را در زندگي روزانه خود نيز به كار بگيريد.
اگر در گذشته به افسردگي دچار بوده ايد، احتمال دارد كه هرگاه خلق‌تان، گرفته و غمگين مي شود، هراسان شويد، و از خود بپرسيد كه «آي دوباره دارم دچار افسردگي مي شوم؟» به خاطر داشته باشيد كه نوسان خلق، امري طبيعي است. حال شما قادريد تا علائم اوليه افسردگي را تشخيص دهيد، يعني چنانچه به مدت دو هفته متوالي، خلق غمگين در شما پايدار بماند و با علائم ديگري همچون تغيير در برنامه خواب، كاهش اشتها، افزايش عدم علاقه و لذت از فعاليت هاي روزانه، ملال و دلتنگي و همچنين افكار بدبينانه، همراه باشد.
(بلاك برن، 1380، ص190)

دانلود پايان نامه

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۵۷:۳۶ ] [ رسولي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
آخرين مطالب
پرش به محتواي اصليرفتن به نوارابزار درباره وردپرس برترين ها و به روز ترين ها 61 بروزرساني وردپرس, 5 بروزرساني پوسته 22 ديدگاه در انتظار مديريت است تازه نمايش نوشته Clear Cache Howdy, مدير سايت مقالات بيرون رفتن راهنما تنظيمات صفحه وردپرس 4.9.8 دردسترس است! لطفا هم‌اكنون بروزرساني نماييد. ويرايش نوشته افزودن نوشته يك ذخيره‌ي خودكار از اين نوشته وجود دارد كه جديدتر از نگارش زير است. ديدن ذخيره خودكار. عنوان را اينجا وارد كنيد تكنيك­هاي خلاقيت از نظرروانشناختي پيوند يكتا: http://naubahar.ir/تكنيك­هاي-خلاقيت-از-نظرروانشناختي/ ‎ويرايش افزودن پرونده چندرسانه‌ايVisualمتن

- تكنيك­هاي خلاقيت

1-9-2-1-2- تكنيك چرا

اين تكنيك هم براي حل مسائل و هم براي ايده­يابي و ايده­پردازي به­كار مي­رود. براي شناسايي و تعريف درست مسئله مي­توان از اين تكنيك استفاده كرد. سپس ايده­هاي جديدي در رابطه با موضوع بدست مي­آيند و چراي ديگري مطرح مي­شود و بايد توجه داشت كه سوالات تا آن­جا ادامه پيدا مي­كند كه به يك بصيرت و بينش برسيم و يا در يك باتلاق فرو رويم. اين تكنيك را مي­توان با تكنيك سؤالات ايده برانگيز تركيب نمود (حسيني، 1378).

 

2-9-2-1-2- تكنيك يورش فكري[1]

اين تكنيك را نخستين بار دكتر آلكس آزبورن مطرح كرد و چنان مورد استفاده و استقبال مردم و سازمان­ها در غرب قرا گرفته كه جزئي از زندگي آنان شده است. يورش فكري در واژه نامه بين المللي «وبستر» چنين تعريف شده است: اجراي يك تكنيك گردهمايي كه از طريق آن گروهي مي­كوشند راه­حلي براي يك مسئله بخصوص با انباشتن تمام ايده­هايي كه به­وسيله اعضاء ارائه مي­گردد بيابند.

در اين تكنيك تمام شركت­كنندگان به ايده­يابي در محيطي كه مؤكداً خالي از عوامل بازدارنده است هدايت مي­شوند و همين روحيه آزاد منجر به آن­چه كه مي­توان آن­را ايده­هاي خارق­العاده ناميد مي­گردد.

چهار قانون اساسي در اين تكنيك ذكر مي شود:

 1. انتقاد ممنوع
 2. چرخش آزاد و جسارت طرح ايده­هاي خارج از ذهن با استقبال روبرو مي­شود
 3. كميت ايده­ها مورد نظر است

تركيبات ايده­ها و اصلاح آن (حسيني، 1378).

 

 

3-9-2-1-2- تكنيك شش كلاه فكري

مبدع اين تكنيك دكتر ادوارد دوبونو است. به­طوركلي اين تكنيك شش جنبه يا سبك فكري را تعريف كرده و براي هركـدام كلاه رنگ خاصي را به عنوان سمبل تعيين مي­نمايد تا به­وسيله آن بتوان به طور روشــن و سريع ا ز سبك فكري (گرايش – حالت – احساس – فكر – موضع – نگرش) خود، آگاه شد آن­ را تغيير داد يا به ديگران اعلام نمود و از سبك فكري ديگران نيز آگاه شد.

البته با كمي دقت در اصطلاح «كلاه خودت را قاضي كن» متوجه مي­شويم كه به نوعي چنين روشي در فرهنگ ايراني – اسلامي وجود داشته است. در اين تكنيك رنگ كلاه متناسب با سبك فكري مربوطه است (صمدآقايي، 1380).

كلاه سفيد:

سفيد رنگ خنثي و منفعل است. كلاه سفيد با موضوعات و شكل­هاي انفعالي سر و كار دارد. واقعيت­ها بدون هيچگونه قضاوتي مورد جستجو قرار مي­گيرد.

كلاه سرخ:

سرخ نشانه خشم شور و هيجان است. بينش هيجاني و جنبه­هاي احساسي و غير استدلالي (ابزار مناسبي براي بيرون ريختن احساسات است.

كلاه سياه:

نشانه منفي­نگري و افسردگي است. بيانگر جنبه­هاي منفي و بدبينانه است.

كلاه زرد:

زرد نشانه آفتاب و مثبت است. جنبه­هاي مثبت و خوشبينانه را دربر مي­گيرد.

كلاه سبز :

نشانه رويش و باروري بوده و بيانگر خلاقيت و فكرهاي نو است.

كلاه آبي :

سردي و آسمان را نشان مي­دهد. نشان­دهنده برنامه­ريزي و ساماندهي كلاه نظارت و استفاده از بقيه كلاه­ها است.

تغيير احساس زاويه ديد سبك فكري و نگرش در بازي با كلاه­ها موجب آن مي­شود تا به فكر خود مسلط شده و چيزهايي را كه مي­خواهيم فرا خوانيم. علاوه بر اين چون فكر با رنگ كلاه عوض مي­شود فشاري بر شخصيت فرد وارد نشده و فقط روش فكري عوض مي­شود و مخالفت انتقال يا موضع­گيري را در گروه از بين مي­برد (صمدآقايي، 1380).

 

4-9-2-1-2- تكنيك گروه اسمي[2]

در اين تكنيك فرآيند تصميم گيري شامل ۵ مرحله است:

 1. اعضاء گروه در بررسي يكديگر دور يك ميز جمع مي­شوند.
 2. مسئله به صورت كتبي به هريك از اعضاء داده مي­شود.
 3. آن­ها چگونگي حل مسئله را مي­نويسند.
 4. هر يك از اعضاء به نوبت يك عقيده را به گروه ارائه مي­دهد.
 5. عقايد ثبت شده در گروه به بحث گذارده مي­شود تا مفاهيم جهت ارزيابي روشن­تر و كامل­تر شود و هر يك از اعضاء مستقلاً و مخفيانه عقايد را درجه­بندي مي­نمايد و نهايتاً تصميم گروه آن تصميمي خواهد بود كه در مجموع بيشترين امتياز را به دست آورده باشد (صمدآقايي، 1380).

 

 

5-9-2-1-2- تكنيك الگو برداري از طبيعت[3]

يكي از تكنيك­هاي خلاقيت و نوآوري كه در ابداعات فني كاربرد گسترده و موفقي داشته الگوبرداري از طبيعت است. برنامه­ريزي­هاي كامپيوتر و موضوع هوش مصنوعي همه با الگوبرداري و تقليد از فعاليت­هاي مغز آدمي انجام شده است. ذهن با قدرت انتخاب­گر خود جريان­هاي طبيعت را در قالب قانون ريخته و عرصه­هاي جديدي را پيش روي بشريت مي­گشايد و ابداعات و اختراعات تازه­اي را به او ارزاني مي­دارد (صمدآقايي، 1380).

 

6-9-2-1-2- تكنيك دلفي[4]

در اين تكنيك افراد هيچ­گاه به صورت گروه در يك جلسه و به صورت رويارويي مستقيم جمع نمي­شوند و اين تكنيك در پنج مرحله صورت مي­پذيرد:

 1. اعضاء گروه به صورت مخفيانه راه حل كتبي ارائه مي­دهند.
 2. نظرات كتبي به يك ايستگاه مركزي ارسال مي­شود.
 3. همه نظريات براي هر يك از اعضاء گروه ارسال مي­شود.
 4. اعضاء درباره نظريات ديگران اظهار نظر كتبي به ايستگاه مركزي مي­فرستند.
 5. مراحل ۳ و ۴ آنقدر تكرار مي­شود تا اتفاق آراء بدست آيد (صمدآقايي، 1380).

7-9-2-1-2- تكنيك TKG

حل گروهي مسئله كه توسط كوباياشي و كاراكيتا در سال ۱۹۶۴ ابداع شد. اين روش مبتني بر مجموعه واقيت­هايي است كه شركت­كنندگان توليد مي­كنند. اين واقعيتها داراي ۳ شرط زيرند:

 1. بايد به مسئله مورد نظر مربوط باشند.
 2. به­طور عيني اثبات پذير باشند.
 3. مهم باشند.

TKG داراي ۲ مرحله مي­باشد:

 1. تعريف مسئله: شركت­كنندگان واقعيت­هاي مربوط به زمينه مورد نظر روي كارت را مي­نويسند.
 2. حل مسئله: شركت­كنندگان راه­حل­هاي پيشنهادي را مي­نويسند و سپس به صورت مجموعه­اي قرائت مي شود (صمدآقايي، 1380).

تكنيك­هاي ديگر خلاقيت نيز كه در پرورش ذهن مي­توان از آن­ها استفاده نمود عبارتند از:

 • تكنيك ايدكاتور: تفكر كلامي و ديداري و استفاده از سمبول­هاي گرافيكي به­ جاي كلمات
 • تكنيك يورش فكري معكوس: معرفي وضعيت مطلوب و پيدا نمودن نقاط قوت يا اشتباهات آن
 • تكنيك PMI : نكات مثبت و نكات منفي موضوع و نهايتاً نكات جالب و تازه مورد را ليست نموده و موضوع را از نظر محدوديت­ها و مزايا و تازگي­هاي آن بررسي مي­نمايد
 • تكنيك ايفاي نقش
 • تكنيك چه مي شد اگر ..... ؟
 • تكنيك وارونه­سازي (كشف چيزهايي كه وجود ندارد) كارهايي كه انجام نمي­دهيد و ... (صمدآقايي، 1380).

[1]. Brain Storming

[2]. No mial Grup Teechnig

[3]. Bionics

[4]. Delphi tec

تعداد واژه‌ها: 0 آخرين ويرايش به‌دست مدير سايت مقالات در مرداد 19, 1397 ساعت 12:30 ب.ظ تغيير وضعيت پنل: انتشار پيش‌نمايش تغييرات وضعيت: منتشر شده ويرايش ويرايش وضعيت نماياني: عمومي ويرايش تغيير ميدان ديد رونوشت‌ها: 2 كاوش مرور رونوشت‌ها منتشرشده در:مرداد 19, 1397 @ 12:30 ويرايش ويرايش تاريخ و زمان انتقال به زباله‌دان تغيير وضعيت پنل: Show Hide Author Name Select whether to display or not the author's name, independently of the settings in Show Hide Author plugin. Use Settings in Show Hide Author plugin Show Author Name Hide Author Name سپاسگزاريم از اينكه سايت خود را با وردپرس ساخته‌ايد. دريافت نگارش 4.9.8
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 116
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب